Nauczanie języka japońskiego w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha rozpoczęło  się w 1997 roku. Prowadzone było popołudniami w pomieszczeniach biurowych Muzeum.

Andrzej Wajda postanowił wybudować oddzielny budynek dla Szkoły Języka Japońskiego na działce w najbliższym sąsiedztwie Muzeum, należącej do Fundacji Kyoto – Kraków.

Aby zdobyć pieniądze na budowę, sprzedał swoje rysunki japońskiemu Związkowi Kolejarzy JREU (którzy wcześniej tak wspaniałomyślnie wsparli milionem dolarów budowę Muzeum Manggha). W 2005 roku budynek zaprojektowany przez Krzysztofa Ingardena, został otwarty i mieści biuro Fundacji Kyoto – Kraków, Bibliotekę Muzeum i oczywiście Szkołę Języka Japońskiego, prowadzoną przez Muzeum Manggha. Szkoła działa we współpracy z Japan Foundation – japońską organizacją zajmującą się promowaniem kultury i języka japońskiego na świecie, dzięki której dysponuje laboratorium językowym oraz wykwalifikowaną kadrą.

Kursy języka japońskiego skierowane są zarówno do osób pragnących rozpocząć naukę jak i tych, które uczyły się wcześniej i chcą doskonalić znajomość tego języka. Zajęcia na poziomach podstawowych, średnio-zaawansowanych oraz zaawansowanych prowadzą wykwalifikowani lektorzy polscy i native speakerzy.

Zajęcia prowadzone są w oparciu o japońskie podręczniki do nauki gramatyki, słownictwa, pisma i konwersacji. Na zajęciach wykorzystuje się także różnorodne materiały audiowizualne, wspomagające rozwój umiejętności słuchania ze zrozumieniem. Wśród materiałów dydaktycznych nie brak także tych, które przedstawiają japońską kulturę, obyczaje i technikę. Nauka japońskiego w Szkole ma bardzo praktyczny wymiar i polega na wyjaśnianiu nowych, coraz bardziej zaawansowanych problemów gramatycznych, a następnie ich ćwiczeniu w krótkich dialogach. Stopniowo dialogi rozwijane są do coraz dłuższych, aż uczniowie osiągają swobodę prowadzenia konwersacji na zadany temat oraz umiejętność porozumienia się po japońsku w różnych sytuacjach. W Szkole zwraca się również dużą uwagę na naukę znaków oraz umiejętność czytania ze zrozumieniem.

Kurs semestralny obejmuje 60 godzin lekcyjnych (45 min). Zajęcia odbywają się w dni powszednie dwa razy w tygodniu po 2 godziny lekcyjne (1,5h) lub raz w tygodniu w soboty po 4 godziny lekcyjne (3h). W czasie wakacji Szkoła zaprasza także na miesięczne intensywne kursy dla początkujących. Nauka w każdym semestrze kończy się testem, którego zdanie jest warunkiem przejścia na następny poziom.

W cenę kursu wliczone są wszystkie materiały edukacyjne (z wyjątkiem podręcznika) oraz bezpłatny wstęp na wystawy i wydarzenia organizowane przez Muzeum Manggha w trakcie trwania kursu.

Osoby zainteresowane proszone są o kontakt na adres muzeum@manggha.pl lub o zgłoszenie się osobiście do sekretariatu Muzeum Manggha.