Fundatorzy
Andrzej Wajda
Krystyna Zachwatowicz-Wajda
Prezes Zarządu Fundacji. Urodziła się 16 maja 1930 r. w Warszawie jako córka Jana Zachwatowicza i Marii z Chodźków, architektów. W czasie II wojny światowej, działała (od 1943 r.) w tajnym…
Czytaj więcej
Zarząd
Do roku 2016 Prezesem Zarządu był Andrzej Wajda.
Krystyna Zachwatowicz-Wajda
Prezes Zarządu Fundacji. Urodziła się 16 maja 1930 r. w Warszawie jako córka Jana Zachwatowicza i Marii z Chodźków, architektów. W czasie II wojny światowej, działała (od 1943 r.) w tajnym…
Czytaj więcej
Andrzej Jajszczyk
Urodził się w 1952 roku w Dęblinie, a dzieciństwo spędził w Radomiu i, co ciekawe, w tym samym mieszkaniu, w którym w latach 1934 – 1943 mieszkał Andrzej Wajda. W 1974 roku ukończył Politechnikę…
Czytaj więcej
Michał Jasieński
Absolwent UJ i Harvard University (PhD). W latach 1985-1998 studiował, prowadził prace badawcze i zajęcia dydaktyczne oraz pełnił funkcje akademickie na Harvard University. Od 2005 roku, profesor nadzw. w WSB-NLU w Nowym Sączu,…
Czytaj więcej
Wioletta Laskowska – Smoczyńska
Japonistka, tłumaczka, lektorka języka japońskiego, kuratorka. W 1993 roku ukończyła studia magisterskie w Instytucie Filologii Orientalnej Uniwersytetu Jagiellońskiego, specjalność: japonistyka. W latach 1997-1999 odbyła studia magisterskie na Toyo University…
Czytaj więcej
Rada
Józef Lassota
Przewodniczący Rady Fundacji. Urodzony w 1943 r. Z wykształcenia inżynier mechanik, absolwent Politechniki Krakowskiej. W latach 1968-1970 pracował w Wytwórni Sprzętu Komunikacyjnego „PZL Mielec”, w latach 1970-1990 w Ośrodku Badawczo-Rozwojowym Urządzeń…
Czytaj więcej
Bogna Dziechciaruk-Maj
Ukończyła studia na kierunku historia sztuki na Wydziale Filozoficzno-Historycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego. W 2005 r. objęła stanowisko Dyrektora Centrum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha. Od 2007 r. do grudnia 2022 r. była…
Czytaj więcej
Krzysztof Ingarden
Architekt. W Fundacji od 1987 r. Dziekan i profesor na Wydziale Architektury i Sztuk Pięknych KAAFM. Studia WAPK 1976-82r., doktorat (WAPK)1987r., habilitacja (WAPWr) 2014. W latach 1983-85 staż doktorancki Tsukuba Univ.,…
Czytaj więcej
Anna Król
dr, historyczka sztuki, muzealnik, aranżer wystaw, kurator w Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha, wykłada w krakowskiej Akademii Sztuk Pięknych i Akademii Sztuk Teatralnych, zajmuje się sztuka polską i obcą…
Czytaj więcej
Ryszard Otręba
ur. 1932; Studia w Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie 1953-1959, oraz Pratt Institute, Nowy Jork 1966-1967; Kierownik Katedry Komunikacji Wizualnej na Wydziale Form Przemysłowych ASP w Krakowie 1971-1998; nadanie tytułu…
Czytaj więcej
Rafał Syska
profesor nadzwyczajny w Instytucie Sztuk Audiowizualnych Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Historyk filmu, specjalista od kina współczesnego i praktyk postfilmowych. Dotychczas wydał m.in. Film i przemoc. Sposoby obrazowania przemocy w kinie (2003), Zachować…
Czytaj więcej
Henryk Woźniakowski
Wieloletni członek redakcji miesięcznika „Znak”, prezes S.I.W. Znak, działacz opozycji demokratycznej, publicysta, tłumacz. Uczestnik ekipy Tadeusza Mazowieckiego w latach 1989-1990. Członek władz organizacji społecznych, m.in. Fundacji Batorego,…
Czytaj więcej
Andrzej Zoll
Andrzej Zoll (ur. 27.5.1942) jest profesorem prawa karnego na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego, wieloletnim kierownikiem Katedry Prawa Karnego, autorem wielu publikacji naukowych, komentarzy, monografii oraz artykułów,…
Czytaj więcej
Katarzyna Nowak
Po ukończeniu studiów polonistycznych na Uniwersytecie Jagiellońskim rozpoczęła pracę w Muzeum Manggha, zdobywając kolejne stopnie zawodowe: asystent, starszy asystent, kierownik pionu merytorycznego. Od 2008 była zastępcą dyrektorą ds. merytorycznych, a od stycznia…
Czytaj więcej
Pracownicy
Urszula Lalurny-Wać
Swoją pracę zawodową związała z teatrem. Zaczynała w Teatrze STU, potem przez 15 lat pracowała na stanowisku koordynatora pracy artystycznej w Operze Krakowskiej i przez ponad 20 lat w Starym Teatrze w Krakowie. W latach…
Czytaj więcej
Przemysław Skrzyński
ur. 1986, redaktor wydawniczy, dziennikarz, doktorant związany z Uniwersytetem Jagiellońskim. Od 2020 roku specjalista ds. merytorycznych Fundacji Kyoto – Kraków.
Czytaj więcej
Opieka prawna
Piotr Augustyn
Adwokat. Absolwent Wydziału Prawa i Administracji Uniwersytetu Jagiellońskiego. Ukończył studia podyplomowe z zakresu prawa autorskiego, wydawniczego i prasowego w Instytucie Prawa Własności Intelektualnej Wydziału Zarządzania i Komunikacji Społecznej Uniwersytetu Jagiellońskiego.…
Czytaj więcej